
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7S |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 900 µm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 0.8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Tolerance | 10 % |
| Packaging | Reel |
Stock: 8293
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.05634 | $0.56340 |
| 50 | $0.05277 | $2.63850 |
| 100 | $0.04942 | $4.94200 |
| 500 | $0.03822 | $19.11000 |
| 1000 | $0.03445 | $34.45000 |
| 3000 | $0.03069 | $92.07000 |
| 5000 | $0.02734 | $136.70000 |
| 10000 | $0.02436 | $243.60000 |
